• Objavljen prvi paket izvedbenih aktov EU Uredbe eIDAS 2.0

    V sredo, 4. decembra 2024, so bili v Uradnem listu Evropske unije objavljeni izvedbeni akti, ki jih določata člena 5a in 5c Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 910/2014 v zvezi z vzpostavitvijo okvira za evropsko digitalno identiteto (na kratko eIDAS 2.0).
    Sprejeti akti predstavljajo prvi paket izvedbenih aktov za implementacijo evropske denarnice za digitalno identiteto in določajo sledeče vsebine: certificiranje evropskih denarnic, protokole in vmesnike, celovitost in ključne funkcionalnosti denarnic, postopke priglasitve Komisiji ter določila glede osnovnih identifikacijskih podatkov in atributov.
    Izvedbeni akti so objavljeni na sledečih povezavah:
    Več informacij:
    Obenem vas želimo tudi  obvestiti, da trenutno poteka javni posvet o predlogu drugega paketa izvedbenih aktov. Več informacij o javnem posvetu je objavljeno v novici.
  • Javni posvet o predlogih drugega paketa petih izvedbenih aktov v okviru priprav na evropsko denarnico

    Dne 20. maja 2024 je pričela veljati Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 910/2014 v zvezi z vzpostavitvijo okvira za evropsko digitalno identiteto (na kratko eIDAS 2.0), katere glavna novost je uvedba evropske denarnice za digitalno identiteto. Denarnica bo omogočala varen in enostaven način za evropske državljane in podjetja, da pri dostopu do digitalnih storitev dokažejo svojo identiteto. Z denarnico bo mogoče dostopati tudi do nespletnih storitev (na način »off-line«). Z uporabo denarnice bodo uporabniki lahko varno pridobili, hranili in delili pomembne digitalne dokumente o sebi, na primer dokazila o svoji izobrazbi, nazivih in licencah, v prihodnosti na primer tudi vozniško dovoljenje, ter elektronsko podpisovali ali žigosali dokumente. Države članice bodo morale vsem svojim državljanom in podjetjem zagotoviti evropsko denarnico predvidoma konec leta 2026 oz. v letu 2027.

    V okviru priprav na evropsko denarnico bo Evropska komisija v kratkem objavila prvi paket potrjenih izvedbenih aktov, danes pa je na portalu »Have your say« objavila v javni posvet o predlogih drugega paketa petih izvedbenih aktov. Ti akti naslavljajo sledeče vsebine: registracija zanašajočih se strank, seznami certificiranih denarnic, kršitev varnosti, ujemanja identitet in določila o elektronskih potrdilih o atributih.

    Javni posvet za izvedbene akte: Published initiatives

    Rok za odzive: 27. december 2024

  • Kongres »Digitalna preobrazba za dostopno, varno in kakovostno zdravstveno oskrbo«

    V dneh 7. in 8. novembra je v Zrečah potekal kongres MI’2024 z naslovom »Digitalna preobrazba za dostopno, varno in kakovostno zdravstveno oskrbo«, ki ga je organiziralo Slovensko društvo za medicinsko informatiko.

    Na kongresu so  bile obravnavane aktualne vsebine, od uresničevanja nacionalne strategije digitalizacije zdravstva, možnosti uporabe najsodobnejših tehnologij, kot je umetna inteligenca, dobrih praks pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti doma in v tujini, novih nacionalnih rešitev do raziskovalnih dosežkov. V okviru kongresa je potekala tudi okrogla miza z naslovom "Koliko kartic potrebujemo v Sloveniji?", na kateri je sodeloval tudi mag. Aleš Pelan. Udeleženci so razpravljali o različnih vprašanjih, povezanih predvsem z rešitvami, s katerimi bi v bodoče lahko nadomestili kartico zdravstvenega zavarovanja. Že sedaj je v sistemu kartice zdravstvenega zavarovanja mogoče uporabljati elektronsko osebno izkaznico, kot eno od možnosti za njeno širšo uporabo pa delovna skupina, ki jo sestavljajo predstavniki Ministrstva za zdravje, Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za digitalno preobrazbo in Zavoda za zdravstveno zavarovanje, proučuje tudi možnost opredelitve osebne izkaznice kot obveznega osebnega dokumenta. V nekaj letih pa bo kot sodobna rešitev za nadomestilo kartice zdravstvenega zavarovanja na voljo tudi evropska denarnica za digitalno identiteto, ki jo bodo od leta 2027 morale izdajati vse države članice Evropske Unije.

  • 8. mednarodna konferenca o e-identifikaciji in e-storitvah zaupanja, ZEIDES

    Dne 5. novembra 2024 je v Kongresnem centru Brdo potekala 8. mednarodna konferenca o e-identifikaciji in e-storitvah zaupanja, ZEIDES. Osrednja pozornost je bila namenjena implementaciji Uredbe eIDAS 2, ki je začela veljati 20. maja 2024 in ki na področje elektronske identifikacije ter storitev zaupanja prinaša vrsto sprememb in novosti, ki naj bi osebam javnega in zasebnega sektorja ter posameznikom na območju Evropske unije omogočila in olajšala uveljavljanje pravice do sodelovanja v digitalni družbi na varen, zanesljiv in zaupanja vreden način.

    Uvodni nagovor je imela državna sekretarka, dr. Aida Kamišalić Latifić, ki je poudarila pomen e-identifikacije in storitev zaupanja na celotno digitalno preobrazbo. Na konferenci sta v nadaljevanju dr. Alenka Žužek Nemec in mag. Aleš Pelan predstavila prispevek z naslovom »Na poti do evropske denarnice za digitalno identiteto«. V prispevku sta predstavila bistvene poudarke nove EU Uredbe (EU) št. 2024/1183 (na kratko eIDAS 2.0), ki prinaša evropsko denarnico za digitalno identiteto, namenjeno vsem državljanom in podjetjem v EU za izkazovanje svoje identitete. Z denarnico bodo uporabniki lahko tudi varno pridobili, shranili in delili svoje pomembne dokumente, npr. o izobrazbi in licencah, dokazila za odprtje bančnega računa, ter elektronsko podpisovali oz. v primeru denarnic za podjetja elektronsko žigosali dokumente. Predstavljene so bile poglavitne novosti, ki jih prinaša eIDAS 2.0, ter stanje o pripravi izvedbenih aktov z določbami za delovanje celotnega ekosistema evropske denarnice. Seveda bo eIDAS 2.0 vplival tudi na nacionalno zakonodajo, predvsem na področju urejanja e-identifikacije in storitev zaupanja. Poleg načrtovanih sprememb na zakonodajnem delu so bile predstavljene tudi tehnične priprave na prihajajočo evropsko denarnico, med drugim tudi pilotni projekt Potential, v katerem sodeluje naše ministrstvo in v okviru katerega se pripravljajo tudi e-storitve, ki bodo dostopne s pomočjo pilotne denarnice, ki jo pripravlja ministrstvo.

    Konferenca se je zaključila z okroglo mizo, na kateri sta sodelovala tudi dr. Alenka Žužek Nemec in mag. Aleš Pelan. Udeleženci so razpravljali o različnih vprašanjih, povezanih predvsem s prihajajočo denarnico, o ponudnikih storitev zaupanja in spremembah, ki jih v povezavi z njimi prinaša direktiva NIS2. Izpostavljen je bil tudi pomen e-osebne izkaznice, ki bi jo bilo vredno bolje izkoristiti tako v elektronskih storitvah v javni upravi kot tudi v zasebnem sektorju.

    Več o konferenci je dostopno na https://zeides.si/zeides-2024-konferenca/.

     

    ZEIDES 2024 Alenka Žužek Nemec

     

    ZEIDES 2024 Aleš Pelan

     

  • Javni posvet o izvedbenih aktih nove EU Uredbe eIDAS 2.0

    Dne 20. maja 2024 je pričela veljati Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 910/2014 v zvezi z vzpostavitvijo okvira za evropsko digitalno identiteto (na kratko eIDAS 2.0), katere glavna novost je uvedba evropske denarnice za digitalno identiteto. Denarnica bo omogočala varen in enostaven način za evropske državljane in podjetja, da pri dostopu do digitalnih storitev dokažejo svojo identiteto. Z denarnico bo mogoče dostopati tudi do nespletnih storitev (na način »off-line«). Z uporabo denarnice bodo uporabniki lahko varno pridobili, hranili in delili pomembne digitalne dokumente o sebi, na primer dokazila o svoji izobrazba, nazivih in licencah, v prihodnosti na primer tudi vozniško dovoljenje, ter elektronsko podpisovali ali žigosali dokumente.

     

    Trenutno se oblikujejo tehnični standardi, za njihovo uveljavitev pa bo potrebna tudi še priprava zakonodaje v obliki izvedbenih aktov. Države članice pa bodo morale vsem svojim državljanom in podjetjem zagotoviti evropsko denarnico predvidoma konec leta 2026 oz. v letu 2027.

     

    V okvir priprav na evropsko denarnico je Evropska komisija na portalu »Have your say« objavila v javni posvet o predlogih petih izvedbenih aktov, in sicer za certificiranje evropskih denarnic, za protokole in vmesnike, ključne funkcionalnosti denarnic, okvir zaupanja ter določila glede osnovnih identifikacijskih podatkov in dokazil.

    Javni posvet za izvedbene akte: portal Have your say (europa.eu)

    Rok za odzive: 9. september 2024

  • Poslovni zajtrk ZEIDES

    Dne 6. junija je v Ljubljani potekalo srečanje Poslovni zajtrk ZEIDES, ki ga je organiziral Palsit v sodelovanju z Združenjem EIDES. Osrednja tema srečanja so bili izzivi, ki jih prinaša nova EU Uredba 2024/1183 o spremembi Uredbe (EU) št. 910/2014 v zvezi z vzpostavitvijo evropskega okvira za digitalno identiteto (na kratko eIDAS 2.0, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202401183).

    Na srečanju sta sodelovala predstavnika Ministrstva za digitalno preobrazbo, dr. Alenka Žužek Nemec in mag. Aleš Pelan, ki sta predstavila poglavitne novosti, ki jih prinaša ta nova zakonodaja. Sodelovala sta tudi na okrogli mizi, na kateri so bile med drugim izpostavljene teme glede certificiranju evropske denarnice za digitalno identiteto in tudi certificiranje novih storitev zaupanja, ki jih prinaša uredba. Udeleženci so razpravljali tudi o tem, kako časovno zahtevna in kompleksna bo vzpostavitev delovanja celotnega ekosistema te nove denarnice ter izzivi, s katerimi se bodo morali soočati tudi vsi ponudniki storitev v javnem kot tudi zasebnem sektorju, ki so z uredbo zavezani k priznavanju tega novega sredstva elektronske identifikacije. Prve denarnice se pričakuje že konec leta 2026, do takrat pa je potrebno vzpostaviti vse pogoje na pravni in tehnični ravni, da bo uporaba denarnice resnično zaživela v celotnem prostoru EU.

    Več o srečanju: https://zeides.palsit.com/poslovni-zajtrk

     

  • Najava nove politike delovanja SI-TSA

    Državni center za storitve zaupanja SI-TRUST na Ministrstvu za digitalno preobrazbo najavlja objavo nove politike delovanja, ki bo začela veljati 13. junija 2024

  • Danes objavljen eIDAS 2.0 v Uradnem listu EU

    V Uradnem listu EU je bila danes objavljena nova Uredba (EU) 2024/1183 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. aprila 2024 o spremembi Uredbe (EU) št. 910/2014 v zvezi z vzpostavitvijo evropskega okvira za digitalno identiteto.


    Uredba prinaša novost predvsem na področju elektronske identifikacije EU državljanov. Uvaja namreč evropsko denarnico za digitalno identiteto, s katero bodo lahko državljani po vsej EU dokazali svojo identiteto. Prve evropske denarnice za digitalno identiteto bodo državljanom predvidoma na voljo od konca leta 2026 dalje.


    Ministrstvo za digitalno preobrazbo v okviru priprav na to novo zakonodajo sodeluje v projektu POTENTIAL, ki ga sofinancira Evropska komisija. V projektu POTENTIAL sodeluje prek 140 partnerjev iz javnega in zasebnega sektorja iz 20 držav, med temi tudi iz Ukrajine. Ministrstvo bo v okviru projekta pilotno vzpostavilo evropsko denarnico in njeno uporabo preskusilo za dostop do e-storitev na portalih eUprava in SPOT. Več o projektu: https://www.digital-identity-wallet.eu/.

  • Pridruži se naši ekipi!

    Si želiš novih kariernih izzivov, iščeš prijeten ustvarjalen team sodelavcev, želiš sodelovati pri ustvarjanju novih digitalnih identitet in novih digitalnih storitev, si želiš fleksibilno delo in delovne pogoje?

    Postani del ekipe SI-TRUST!

    Iščemo programerja, informatika ali sistemskega administratorja, ki ga zanima delo s sistemi Državnega centra za storitve zaupanja SI-TRUST, delo s sistemom SI-PASS, sistemska administracija in sodelovanje v projektih in skupinah EU.

    Delovno mesto je v nazivu podsekretar za nedoločen čas. Čas za prijavo je v 15 dneh od objave.

    Več o razpisu in načinu prijave na:

    Podsekretar (m/ž), šifra DM 258, v Direktoratu za razvoj digitalnih rešitev in podatkovno ekonomijo, Sektorju za storitve zaupanja

  • Težave pri dostopnosti do spletne strani

    Od včeraj, 10.4.2024 od 14. ure dalje, zaznavamo tehnične težave pri dostopu do spletnih strani SI-TRUST in nekaterih storitev. Težave aktivno odpravljamo.